Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс для комфорту платників податків
Прилуцька ОДПІ повідомляє, що «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» (далі – ЗІР) створено у рамках Електронного Уряду з урахуванням тенденцій розвитку інформаційних технологій у сфері побудови веб-ресурсу і є інтегрованим ресурсом в інформаційне середовище органів Державної фіскальної служби України (далі – ДФС), у якому уся направленість діяльності ДФС, як внутрішня так і зовнішня, а також усі відповідні процеси інформаційно-довідкових ресурсів підтримуються та забезпечуються відповідними інформаційно-комп'ютерними технологіями.
Робота ЗІР направлена на забезпечення суспільства своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією.
Інформаційне наповнення ЗІР здійснюється на підставі функціональних повноважень ДФС, з урахуванням результатів всебічного аналізу інформації про потреби клієнтів, які звертаються до Контакт-центру (щорічно понад 1 млн. звернень) та з метою мінімізації витрат часу представників бізнесу на спілкування з державою.
ЗІР наповнюється інформацією, яка містить загальну позицію ДФС із застосуванням норм податкового, митного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на ДФС, без врахування особливостей конкретного платника податків та специфіки конкретних ситуацій та не є податковою консультацією в розумінні глави 3 «Податкова консультація» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) і не спричиняє правових наслідків, передбачених ст.53 Кодексу.
У розділах ЗІР: «Запитання – відповіді з Бази знань», «Нормативні та інформаційні документи» та «Єдиний реєстр ІПК та письмові звернення» інформація систематизована по тематиках:
оподаткування;
державна митна справа;
єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
електронний цифровий підпис.
У розділі «Запитання – відповіді з Бази знань» реалізована можливість самостійного пошуку інформації, шляхом ознайомлення з редакціями відповідей на запитання, з якими звертаються клієнти до Контакт-центру по телефону, електронній пошті та письмово.
Розділ «Нормативні та інформаційні документи» містить нормативні та інформаційні документи з питань оподаткування, митної справи, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та електронного цифрового підпису, інших питань законодавства, контроль за додержанням якого покладено на органи ДФС, а також іншу інформацію стосовно роботи органів ДФС.
Звертаємо увагу, що нещодавно у ЗІР з'явився розділ «Єдиний реєстр ІПК та письмові звернення», який має безпосередній перехід до Єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій ДФС та наповнюється витягами з відповідей, підготовлених Інформаційно-довідковим департаментом ДФС на типові письмові звернення суб'єктів господарювання та громадян.
Розділ «Інформація з питань митної справи» містить інформаційні матеріали з питань митної справи (в тому числі актуальні запитання щодо митного контролю і оформлення товарів громадян, які переміщуються через митний кордон України) та спрямований на покращення орієнтації користувачів ресурсу в інформації за напрямком «Митна справа».
Розділ «Актуальні запитання» надає можливість користувачам ресурсу переглядати 10 найактуальніших запитань, з якими платники податків найчастіше звертались до Контакт-центру за попередній день та відповіді на них.
Розділ «Останні зміни в законодавстві» повідомляє користувачів про зміни в законодавстві з питань оподаткування, державної митної справи, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на ДФС.
Розділ «Необхідно знати» містить найактуальнішу інформацію, яку важливо знати платникам податків. Крім того, для своєчасного подання звітності до органів ДФС та сплати податків і зборів щомісяця оновлюється Податковий календар.
Розділ «Ставки податків та зборів» надає можливість користувачам ресурсу ознайомитись зі ставками загальнодержавних і місцевих податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та довідковою інформацією щодо розмірів податкової соціальної пільги, прожиткового мінімуму тощо.
Розділ «Контакт-центр ДФС» містить інформацію щодо отримання суб'єктами господарювання та громадянами інформаційних послуг.
Розділ «Сервіс «Пульс»» містить інформацію для суб'єктів господарювання та громадян щодо порядку роботи сервісу «Пульс» та пам'ятку користувача.
Розділ «Інтерактивна мапа» створено для більш зручної орієнтації та можливості детального ознайомлення користувачів ресурсу з інформацією за напрямками «Митна справа», «Єдиний соціальний внесок» та «ПДФО» (податок на доходи фізичних осіб).
Розділ «Електронний цифровий підпис» надає можливість користувачам ресурсу ознайомитись із 5 найактуальнішими запитаннями щодо отримання послуг електронного цифрового підпису в Акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідковим департаментом ДФС (далі – АЦСК ІДД ДФС), з якими платники податків найчастіше звертались до Контакт-центру за попередній день, та відповідями на них. Крім того, розділ містить безпосереднє посилання на офіційний сайт АЦСК ІДД ДФС, що надає можливість більш детально ознайомитись з порядком отримання послуг електронного цифрового підпису, переліком документів для отримання таких послуг, завантажити форми реєстраційних документів разом зі зразками заповнення, ознайомитись з інформацію про місцезнаходження та режим роботи відокремлених пунктів реєстрації користувачів АЦСК ІДД ДФС тощо.
Функціонал ресурсу забезпечує можливість пошуку інформації по певному податку, напрямку діяльності, в т.ч. з використанням ключових слів, шляхом перегляду за певні періоди інформації, при цьому не лише по запитаннях-відповідях, розміщених в Базі знань, але і по відповідях на письмові звернення, які були надані з використання Бази знань, назвах нормативних та інформаційних документів, а в перспективі запровадження інтерактивних посилань на взаємопов'язані документи.
ІДД ДФС продовжує роботу щодо розширення можливостей та підтримки ресурсу в актуальному стані. Для надання пропозицій та зауважень з питань технічної роботи ресурсу пропонується використати «Форму зворотного зв'язку».
Однією з підстав для проведення фактичних перевірок органами податкової служби є "письмове звернення покупця, (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування" (п.п.80.2.3 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями).
В ході проведення таких перевірок у суб'єктів господарювання виникають питання стосовно змісту самого звернення та реквізитів заявника.
При цьому, відповідно до ст.9 та ст.10 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.96 №393/96-ВР, не допускається розголошення одержаних із звернень громадян відомостей про особисте життя громадян без їх згоди чи відомостей, що становлять державну або іншу таємницю, яка охороняється законом, конфіденційної та іншої інформації, якщо це обмежує права й законні інтереси громадян.
На прохання громадянина (заявника), висловлене в усній формі або зазначене в тексті звернення, не підлягають розголошенню його прізвище, місце проживання та роботи.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.10 №2297-VІ прізвища, адреса проживання громадян відносяться до понять персональних даних та підпадають під об'єкти захисту.
Затверджено зміни до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків
Державна фіскальна служба України повідомляє, що у Міністерстві юстиції України 18.08.2017 за № 1021/30889 зареєстровано наказ Міністерства фінансів України від 21.07.2017 № 658 «Про затвердження Змін до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» (далі – Наказ), який опубліковано у Офіційному віснику України № 70 від 08.09.2017.
Наказ набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного опублікування у Офіційному віснику України.
Наказом затверджено зміни до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (далі – Порядок), затвердженого наказом від 28.12.2015 № 1204, що зареєстрований у Міністерстві фінансів України від 22.01.2016 за № 124/28254.
Внесення змін обумовлено, в основному, прийняттям Верховною Радою України Закону України від 21.12.2016 № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі – Закон № 1797).
Так, Законом № 1797 були внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), які дещо змінюють порядок складання та надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, зокрема:
- підписання документа здійснюється не тільки керівником органу державної фіскальної служби, а також його заступником або уповноваженою особою (пункт 86.8 статті 86 Кодексу);
- надсилання, у передбачених Кодексом випадках, документів, у
т.ч. податкових повідомлень-рішень, в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису (стаття 42 Кодексу);
- необхідності додаткового відображення у податкових повідомленнях-рішеннях попередження про необхідність складення та реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкової накладної/розрахунку коригування до неї (зміни стосуються форми «ПН»), у випадках, визначених Кодексом (пункт 58.1 статті 58 Кодексу).
Крім того, Законом № 1797 дещо змінено порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій у разі не реєстрації (несвоєчасної реєстрації) податкових накладних в ЄРПН, невиправлення помилок, допущених під час зазначення обов'язкових реквізитів податкової накладної, та виявлених контролюючим органом за результатами перевірки, проведеної за заявою покупця (пункти 1201.2, 1201.3 статті 1201 Кодексу) (зміни стосуються форми «ПН» та форми «Н»), а також порядок нарахування пені відповідно до статті 129 Кодексу.
Враховуючи наведене, виникла обґрунтована необхідність у внесенні відповідних змін до Порядку. Крім того, форми податкових повідомлень-рішень, які є додатками до цього Порядку, викладено у новій редакції у зв'язку із вдосконаленням їх структури, заміною в них приміток щодо вручення, оскарження, наслідків невиконання податкових повідомлень-рішень, нарахування пені, тощо.
Наказом забезпечено нормативне врегулювання питання надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків у зв'язку з внесенням Законом № 1797 змін до Кодексу та створено умови для виконання покладених на органи державної фіскальної служби завдань і функцій.
Підприємці - платники єдиного податку зобов'язані вести книгу обліку доходів
Відповідно п.п. 296.1.1 ст. 296 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками ПДВ, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.
Записи у Книзі доходів виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Підприємці - платники єдиного податку третьої групи, які є платниками ПДВ, ведуть облік доходів та витрат.
Записи у Книзі доходів та витрат виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, окремо про кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримано готівкою, фактично безоплатно отримано товари (роботи, послуги) та понесено витрати, зокрема оплачені придбані товари (роботи, послуги), виплачена заробітна плата, сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування тощо.
Для реєстрації Книг такі платники єдиного податку подають до фіскального органу за місцем обліку примірник книги, у разі обрання способу ведення книги у паперовому вигляді.
Дані Книги заповнюються у гривнях з копійками та використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.
Книга зберігається у платника податку протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис.
Форми та порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку 1-ї і 2-ї груп та платників єдиного податку 3-ї групи, які не є платниками ПДВ та книги обліку доходів і витрат для платників єдиного податку 3-ї групи, які є платниками ПДВ, затверджені наказом МФУ від 19.06.2015 № 579.
У пункті пропуску «Нова Гута – Нові Яриловичі» на білорусько-українському кордоні впроваджується автоматизована система інтелектуального відеоконтролю
Перше засідання Ради управління Проектом створення автоматизованої системи інтелектуального відеоконтролю в міжнародному автомобільному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Нова Гута – Нові Яриловичі» на білорусько-українському кордоні (проект ІВКО) нещодавно відбулось у Мінську (Білорусь). Про це повідомляє прес-служба Державної фіскальної служби України
Метою проекту, який фінансується Європейським Співтовариством у рамках Флагманської Ініціативи Східне партнерство, є підтримка України та Білорусі у підвищенні рівня законної торгівлі, транскордонного співробітництва та загальної безпеки на спільному кордоні.
За словами Директора департаменту матеріального забезпечення та розвитку інфраструктури ДФС Андрія Рахуби, під час засідання наголошувалось на необхідності продовження роботи з посилення державного кордону між Україною та Республікою Білорусь, його облаштування, оснащення сучасним інженерним обладнанням.
«У результаті успішної реалізації проекту ІВКО нова система відеоконтролю, а також модернізована система ПРІНЕКС з обміну інформацією між митними органами Білорусі та України будуть встановлені і почнуть повноцінну роботу в найбільшому міжнародному пункті пропуску на білорусько-українському кордоні», - підкреслив Андрій Рахуба.
Він зазначив, що реалізація проекту призведе до зменшення часу очікування на кордоні, збільшення вантажопотоку та допоможе митним службам мінімізувати ризики контрабанди. Крім того, створюються сприятливі умови для законного транзиту товарів через кордон двох країн, розвитку транскордонного співробітництва, підвищення конкурентоспроможності граничних регіонів, торгівлі, свободи переміщення осіб, товарів та транспортних засобів через українсько-білоруський кордон.
Під час першого засідання було узгоджено склад Ради управління проектом ІВКО, створено групи управління проектом.
Також обговорювалися питання реєстрації проекту ІВКО в Україні та Республіці Білорусь, проходження конкурсу на посаду зовнішнього експерта проекту ІВКО, узгодження термінів і календарного плану робіт за проектом.
Довідково:
Проект створення автоматизованої системи інтелектуального відеоконтролю в міжнародному автомобільному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Нова Гута – Нові Яриловичі» на білорусько-українському кордоні (проект ІВКО) фінансується Європейським Співтовариством в рамках Флагманської Ініціативи Східне партнерство. Східний регіон сусідства ЄС
Країни-бенефіціари - Білорусь та Україна.
Замовником виступає - Міжнародна організація з міграції (МОМ), Представництво у Мінську, Білорусь.
Вартість проекту становить 800 тис. євро на умовах співфінансування, Україна виділяє 75 тис. євро, Білорусь – 72,6 тис. євро.
Термін реалізації – 24 місяці.
Протягом восьми місяців підрозділами Чернігівської митниці ДФС виявлено й припинено 686 порушень митних правил, загальна вартість предметів у яких становить понад 55,2 млн. гривень. Переважно це промислові товари, сировина й матеріали, транспортні засоби та валютні цінності.
За цей же період співробітниками митниці припинено понад 50 фактів незаконного переміщення через кордон небезпечних речовин. За 17 випадками направлені повідомлення про протиправні діяння до правоохоронних органів, за 34 - складені протоколи про порушення митних правил (ст. 472 Митного кодексу України) та вилучено 652 пігулки психотропної і наркотичної дії та прекурсори.
Безпосередньо керівником митниці розглянуто 459 справ про порушення митних правил, за якими накладено штрафів на суму 14,7 млн. грн. та стягнуто в дохід держави 932 тис. гривень.
Що потрібно знати платникам про стягнення податкового боргу
Про нюанси процедури стягнення податкового боргу розповідає начальник управління погашення боргу Головного управління ДФС у Чернігівській області Олена Фокіна.
Проблема наявності податкового боргу - загальнодержавна. Недонадходження податків до місцевих та державного бюджетів у запланованих обсягах з причини накопичення новоствореного податкового боргу безпосередньо впливає на формування та стабільність фінансової системи держави та на фінансування програм соціально-економічного розвитку.
На сьогодні податковий борг платників податків, що зареєстровані у Чернігівській області або є платниками окремих податків сягає 1 млрд. 808 млн. гривень. Переважна частина заборгованості - несплачені рентні платежі ПАТ «Укрнафта», що пов'язані з видобування нафти, газу та газового конденсату на території області.
Борг до місцевого бюджету на сьогодні складає 117,2 млн. гривень. Серед основних, економічно-активних підприємств - боржників з плати за землю можна назвати ПАТ «Хімтестильмаш», ПАТ «ЧЕЗАРА», ДП НАК НАДРА України «Чернігівнфтагазгеологія», ПАТ «Готель Градецький», ДП «Ніжинський КХП», ПРАТ «Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів», ПАТ «Чернігівське АТП -17454». Найбільші суми податку з доходів фізичних осіб заборгували ПАТ «Хімтекстильмаш», ТОВ «БУ-1 Прилуки», КП «Водоканал» (м.Прилуки).
Як виникає податковий борг
Податковий борг виникає з платежу за певний період як різниця між нарахованими самостійно платником податків, донарахованими у ході перевірок та сплаченими сумами податкових зобов'язань. Крім того, може виникати податковий борг у вигляді штрафних санкцій за несплату сум податків. Також бог виникає з податку з транспортних засобів, податків на землю та нерухоме майно, що визначаються органом фіскальної служби.
Хто такий податковий керуючий і які його повноваження
З метою надання платникам податків допомоги в погашенні податкового боргу керівник органу ДФС призначає таким платникам податкового керуючого. Саме податковий керуючий здійснює всі заходи спрямовані на погашення боргу, починаючи з направлення боржнику податкової вимоги.
Податкова вимога і податкова застава, як етапи управління боргом
Податкова вимога формується на суму боргу, що перевищує 1020 грн. та фактично носить інформативний характер. Термін її дії становить 60 календарних днів. Це період, коли боржнику надається можливість для самостійного фінансового оздоровлення та забезпечення добровільного виконання зобов'язань перед бюджетами.
Наступним етапом у процедурі управління податковим боргом є законодавча реалізація права податкової застави. Застава накладається на майно боржника. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису та включає ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Через 60 календарних днів фіскальна служба починає дії, пов'язані із стягненням боргу. За відповідним рішенням суду здійснюється стягнення грошових коштів з рахунків боржника без попередньої з ним згоди. У разі не погашення боргу процедура стягнення продовжується шляхом отримання рішення суду щодо погашення боргових зобов'язань за рахунок майна боржника та починається реалізація майна на публічних торгах. Інформацію щодо проведення торгів та майна, що виставлено на продаж, можна побачити на офіційному веб-сайті ДФС України у розділі «Переліки укладених договорів-доручень на реалізацію майна боржників з уповноваженими організаціями».
До уваги боржників, які мають борг до 1000 гривень
Олена Фокіна окремо зупинилась на питанні, що стосується тих боржників, які мають податковий борг до 1000 гривень.
Згідно ст. 59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається тільки на суму боргу, що перевищує 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. На сьогодні це 1020 гривень. Фахівець звернула увагу боржників (що мають борг до 1000 гривень): «Навіть якщо ви не отримали податкової вимоги, проте знаєте про наявність боргу та не сплачуєте. Тим самим ви накопичуєте борг за рахунок штрафних санкцій, що застосовуються за несвоєчасну сплату податків».
Саме задля допомоги таким платникам на субсайті Територіальних органів ДФС в області у розділі «Корисні посилання» розміщена актуальна інформація по боржниках. Інформація оновлюється на початку кожного місяця.
На сьогодні у Чернігівській області з сумою боргу до 1000 гривень налічується 1200 боржників-юридичних осіб, що мають у сумі боргів на 279 тис. гривень. Значно більше боржників серед фізичних осіб – підприємців - 13 419. І вони заборгували державі загалом 3,1 млн. гривень.
Специфіка стягнення боргу з єдиного соціального внеску
У роботі з боржниками з єдиного соціального внеску також є своя специфіка. Адміністрування єдиного соціального внеску регламентується спеціальним Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», податкова вимога має зовсім інший статус – вона є виконавчим документом. Якщо борг з єдиного внеску протягом 10-денного терміну не сплачується, то вимога надсилається до органу державної виконавчої служби для вжиття заходів стягнення. Причому на такі борги не розповсюджується термін позивної давності.
По нашій області на сьогоднішній день мають борг з єдиного внеску складає майже 70млн. гривень.
Майнові боржники
Окремий сегмент боржників – платники, що мають борг з майнових податків: податку на землю та нерухоме майно. Термін сплати цих податків сплинув 29 серпня 2017 року. До речі, у цьому році Головним управлінням ДФС в області нараховано до сплати понад 73 млн. гривень таких податків. Звертаюся до тієї частини громадян, які обрали позицію зволікання із сплатою. Пояснюю, що майно особи, яка має податковий борг, передається у податкову заставу. Згідно з вимогами ст. 87 Податкового кодексу органи ДФС звертаються до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу за рахунок активів фізичної особи — боржника. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється тільки державною виконавчою службою відповідно до Закону «Про виконавче провадження».
Окрім зазначених вище шляхів погашення боргу, державна виконавча служба може застосувати обмеження у праві виїзду боржника за межі України на підставі відповідного рішення суду.
Тому, шановні платники податків, з метою упередження несподіваних небажаних випадків, що призводять до вище перелічених наслідків, своєчасно піклуйтеся про порядок у сплаті податків, а у разі виникнення питань своєчасно звертайтеся до фіскальної служби.
Єднає робота і спорт
Співробітників територіальних фіскальних органів, а саме Головного управління ДФС та Чернігівської митниці ДФС, об'єднує не тільки спільна професійна діяльність, а й захоплення та спортивні вподобання.
Днями команда у складі працівників обох установ взяла участь у захопливих спортивних перегонах на Чернігівщині. Начальник управління адміністрування митних платежів Чернігівської митниці Андрій Соловей та заступник начальника відділу активних заходів оперативного управління ГУ ДФС в області Володимир Козел, незважаючи на великий досвід участі у різноманітних спортивних заходах, вперше брали участь у змаганнях спортивно-туристичного напрямку «SiverRace - 2017».
Участь у перегонах, що відбувалися на лівому березі Десни, приймала 21 команда. Організатори передбачили різноманітні завдання: спочатку потрібно було проїхати велосипедом 7 км, потім 8 км пливти на байдарці, далі 7 км бігти лугом, а на завершення - 25 км знову велосипедом.
Наші учасники, ділячись враженнями, зазначили, що найскладніше їм було орієнтуватися на місцевості (були й такі завдання). Крім того, їм довелося навчитися веслувати байдаркою, бо попереднього досвіду не мали. Загалом учасники змагань отримали безліч позитивних вражень, практичний досвід та нових друзів.
Начальник Прилуцької ОДПІ В.В. Вертипорох























