Якщо змінилася площа земель – уточнюйте розмір єдиного податку
Бахмацьке відділення Прилуцької ОДПІ нагадує платникам єдиного податку четвертої групи про те, що у випадку, коли протягом поточного року змінюється площа орендованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення у зв'язку з розірванням договорів оренди (тобто, відбулася втрата права користування земельними ділянками) або ж укладанням нових договорів оренди с/г угідь, необхідно у встановленому порядку уточнити суму єдиного податку, яка була задекларована у податковій декларації на поточний рік.
Отож, на підставі положень п. 295.9.5 статті 295 Податкового кодексу України у разі, коли протягом звітного періоду змінилася площа сільськогосподарських угідь або земель водного фонду у зв'язку з набуттям (втратою) на неї права власності або користування платники єдиного податку четвертої групи зобов'язані:
уточнити суму податкових зобов'язань з податку на період починаючи з дати набуття (втрати) такого права до останнього дня податкового (звітного) року;
подати протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним періодом, контролюючим органам за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки декларацію з уточненою інформацією про площу земельної ділянки та розміру податкового зобов'язання, а також відомості про наявність земельних ділянок та їх нормативну грошову оцінку.
Слід зазначити, що в уточненій податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи податкове зобов'язання за період з 1 січня до дня набуття (втрати) такого права користування земельними ділянками має залишитися незмінним, уточнюються лише суми єдиного податку за період, починаючи з дати набуття (втрати) такого права до останнього дня податкового (звітного) року. Відповідно, річна сума податку в уточнюючій декларації дорівнюватиме сумі податкового зобов'язання за період з 1 січня до дня набуття (втрати) такого права користування земельними ділянками та уточнених податкових зобов'язань з дати набуття (втрати) такого права до останнього дня податкового (звітного) року.
Коли потрібно нараховувати мінімальний єдиний внесок
Заступник начальника – начальник Бахмацького відділення Прилуцької ОДПІ Олексій Батьківський нагадує роботодавцям про необхідність донараховувати єдиний внесок, якщо база його нарахування за місяць не дотягує до розміру мінімальної зарплати, установленої на місяць, за який нараховують дохід.
Відповідно до статті 8 Закону України від 08.07.10 р.№ 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» коли база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної зарплати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід, суму єдиного внеску розраховують як добуток розміру мінзарплати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід, та ставки єдиного внеску.
Так доводиться робити, коли:
- зарплата працівника за основним місцем роботи за місяць менше мінімальної через роботу на умовах неповного робочого часу;
- одержання за місяць відпускних, які було обчислено із зарплати, яка була менша за мінімальну на момент, коли людина йде у відпустку;
- одержання лікарняних чи декретних, які через особливості розрахунку (зокрема залежно від наявного страхового стажу) та разом з іншими доходами, що обкладаються єдиним внеском, менші за мінімалку;
- працівник, якому нараховано зарплату менше мінімальної, був у цьому місяці у відпустці без збереження запрлати;
- зарплата за основним місцем роботи та сума винагороди за ЦПД, нараховані тим самим роботодавцем, менші за мін зарплату.
Крім того, посадовець нагадує, що з 01.05.2016 року розмір мінімальної зарплати встановлено на рівні 1450 грн. на місяць, тож мінімальна сума єдиного внеску, яку за названих обставин потрібно буде сплатити до бюджету, становитиме 319 грн.
До уваги керівників неприбуткових підприємств!
Бахмацьке відділення Прилуцької ОДПІ звертає увагу, що неприбуткові підприємства, установи та організації зобов'язані до 1 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України. Копії нових документів необхідно подати до контролюючого органу також до кінця поточного року.
Зокрема, установчі документи неприбуткової установи повинні місти заборону розподілу отриманих доходів або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Також установчі документи обов'язково повинні передбачати передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Ця вимога не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Тож в разі, якщо неприбуткові підприємства, установи та організації не приведуть свої установчі документи у відповідність із нормами Кодексу, після 1 січня 2017 року будуть виключені контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Нагадуємо, що до неприбуткових організацій, зокрема, можуть бути віднесені: бюджетні установи, громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації, житлово-будівельні, дачні, садівничі та гаражні кооперативи (товариства), ОСББ, професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання, сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам Кодексу.
Затверджено Порядок контролю за досягненням єдинниками граничного розміру доходу
Кабінет Міністрів України постановою від 13 липня 2016 року N 439 затвердив Порядок здійснення контролюючими органами контролю за досягненням платниками єдиного податку другої і третьої груп обсягу доходу, визначеного п. 296.10 ст. 296 Податкового кодексу України.
Бахмацьке відділення Прилуцької ОДПІ нагадує, що відповідно до п. 296.10 ст. 296 Податкового кодексу реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим.
Порядком встановлено, що для визначення граничного обсягу доходу враховуються в сукупності усі види доходів, які отримані платником єдиного податку від провадження підприємницької діяльності протягом календарного року незалежно від обраних видів діяльності.
Для здійснення податкового контролю використовується податкова інформація, зібрана та/або отримана контролюючими органами, та яка зберігається з урахуванням результатів її опрацювання в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами таких органів.
Для отримання податкової інформації контролюючі органи можуть:
• звертатися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин з письмовим запитом про подання податкової інформації;
• проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання стосовно платників єдиного податку.
Також, для здійснення контролю можуть проводитися документальні позапланові та фактичні перевірки.
Інформація щодо Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків
Державна фіскальна служба України повідомляє, що у Міністерстві юстиції України 13.06.2016 за № 846/28976 зареєстровано наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Змін до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» від 23.05.2016 № 498 (далі – Наказ), який опубліковано у Офіційному віснику України № 49 від 01.07.2016.
Наказ набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного опублікування у Офіційному віснику України., тобто з 12.07.2016 року.
Наказом затверджено зміни до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (далі – Порядок), затвердженого наказом від 28.12.2015 № 1204, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за № 124/28254.
Внесення змін обумовлено, в основному, прийняттям Верховною Радою України Закону України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909), яким, зокрема, доповнені види відповідальності платників податків, щодо яких контролюючими органами приймаються податкові повідомлення-рішення.
З метою виконання цих норм Порядок доповнено новою формою «ПН» (додаток 14 до Порядку), яка складається у разі виявлення в ході проведення документальних виїзних перевірок помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкових накладних, встановлених пунктом 201.1 статті 201 Кодексу.
Крім того, у зв'язку з із постійними доповненнями Податкового кодексу України (далі – Кодекс) новими видами штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), Наказом запроваджено складання податкового повідомлення-рішення для застосування контролюючими органами штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), передбачених Кодексом (в тому числі по встановлених порушеннях Митного кодексу України), застосування яких безпосередньо не пов'язане з визначенням податкових зобов'язань (форма «ПС», додаток 11 до Порядку). Зокрема, це і санкції за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності, за порушення встановлених строків зберігання документів, неподання або порушення строків подання податкової інформації, порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органах.
Також, з метою уніфікації форм Наказом об'єднано форми «С» та «У» та передбачено складання податкового повідомлення-рішення форми «С» (додаток 10 до Порядку) для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, в тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Наказом забезпечено нормативне врегулювання питання надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків у зв'язку з внесенням Законом № 909 змін до Кодексу та створено умови для виконання покладених на органи державної фіскальної служби завдань і функцій
До Порядку електронного адміністрування реалізації пального внесено зміни
Кабінет Міністрів України постановою від 06 липня 2016 року N409 вніс зміни до Порядку електронного адміністрування реалізації пального, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року N113 "Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального".
Нововведеннями передбачено надання можливості особам, що діють за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи та є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів, реєструватися платниками акцизного податку з реалізації пального.
При цьому до реєстру платників акцизного податку з реалізації пального включаються такі дані: назва договору, найменування уповноваженої особи та податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору.
Надходження єдиного податку від юридичних осіб Чернігівщини в рази перевищують минулорічні показники
В області станом на 01 липня 2016 року зареєстровано 3462 платники єдиного податку 3 групи - юридичних осіб. Протягом першого півріччя поточного року ними сплачено до бюджету 26892,2 тис.грн. податку. При практично сталій кількості платників цього податку рівень минулого року перевищено на 10423,5 тис.грн. або у 1,6 рази.
Найбільша сума єдиного податку надійшла від платників м.Чернігова, які сплатили 62 відсотки загальнообласних надходжень. Значна сума єдиного податку сплачена юридичними особами Ніжинського району - 1903,1 тис.грн., Прилуцького - 2249,7 тис.грн., Чернігівського - 1301,4 тис.грн..
Платниками єдиного податку 4 групи, який з 1 січня 2015 року змінив фіксований сільськогосподарський податок, на сьогодні в області є 756 суб'єктів господарювання-сільгоспвиробників.
Механізм нарахування податку цієї групи, на відміну від оподаткування інших груп, залежить не від результатів господарської діяльності, а від площі сільськогосподарських угідь, що використовуються. Із загальної площі земельних угідь області ( 2067,5 тис.га), за даними поданих декларацій, половина знаходиться у користуванні платників єдиного податку 4 групи ( 1042,9 тис. га).
За шість місяців поточного року цією категорією платників до місцевих бюджетів сплачено 26594,8 тис.грн. єдиного податку, що вдвічі більше ніж торік.
Найбільше сплатили єдиного податку сільгосптоваровиробники Прилуцького ( 3557,1 тис.грн.), Бахмацького ( 2931,5 тис.грн.) та Ічнянського ( 2741,3 тис.грн.) районів.
Нелегальна заробітна плата – негативне явище з яким треба боротись
Проблема легалізації доходів населення є дуже важливою для економічного зростання і забезпечення соціального захисту населення. Заробітна плата – найважливіший розрахунковий показник, що свідчить про рівень добробуту населення, його купівельну спроможність і гідну пенсійну забезпеченість.
Однак, деякі роботодавці продовжують застосовувати таку форму тіньових трудових відносин, як мінімізацію витрат на оплату праці.
У рамках боротьби з цим негативним явищем, фіскальною службою області проводяться заходи, головною метою яких є залучення громадян до оподаткування отримуваних доходів.
Так, з метою виявлення та упередження порушень законодавства під час виплати заробітної плати та інших доходів громадянам, органами ДФС Чернігівської області протягом І півріччя 2016 року перевірено 105 суб'єктів господарювання.
За результатами проведених перевірок донараховано 7222,8 тис. грн., з яких до бюджету вже надійшло 839,9 тис. грн.
В ході 19 документальних перевірок суб'єктів господарювання, встановлено факти неперерахування або несвоєчасного перерахування утриманого податку з доходів фізичних осіб до бюджету.
За наслідками перевірок донараховано 898,4 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб та 146,9 тис. грн. єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Під час проведених фіскальними органами області заходів щодо запобігання та упередження використання неоформленої найманої праці суб'єктами господарювання, протягом першого півріччя було легалізовано роботу 1538 найманих неоформлених працівників, а до державної реєстрації залучено 593 особи. Як результат, до бюджету додатково спрямовано 832,8 тис. грн. податків.
За півроку платники Чернігівської області спрямували для української армії понад 94 мільйони гривень
Протягом I півріччя поточного року задля зміцнення національної армії з доходів мешканців Чернігівщини спрямовано до держбюджету 94,2 млн.грн. військового збору. Сума збору суттєво перевищує минулорічний показник. За аналогічний період 2015 року було зібрано 69,3 млн.грн. Про це повідомляють в управлінні податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Чернігівській області.
За червень військового збору надійшло 18,9 млн.грн., що на 4,7 млн. грн. більше фактичних надходжень червня 2015 року.
В області налічується 19,8 тис. суб'єктів господарювання - податкових агентів, які перераховують військовий збір. Найбільшу питому вагу надходжень збору забезпечують податкові агенти, які перебувають на обліку в Чернігівській та Прилуцькій ОДПІ.
ГУ ДФС у Чернігівській області нагадує, що сплата військового збору обов'язкова у випадку, коли виникає податкове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб. Це слід пам'ятати працедавцям та іншим податковим агентам, яких закон зобов'язує нараховувати і сплачувати відповідні податкові платежі.
Співробітники Головного управління фіскальної служби в області – активні учасники футбольного турніру «Таврійські ігри»
Нещодавно у Чернігові відбулись змагання з міні-футболу «Таврійські ігри - 2016». Свято спорту організовано спільно Чернігівською обласною федерацією футболу, громадською організацією «Щит-41», Центром допомоги учасникам АТО, Обласним військовим комісаріатом та Головним управлінням ДФС у Чернігівській області.
Участь у турнірі взяли шість команд, до складу яких увійшли учасники АТО, військові, співробітники фіскальної служби та молодь. Головне управління фіскальної служби представляли дві команди: «Фантом» - сформована зі співробітників податкової міліції, які служили у зоні проведення АТО, та «Ради профспілки», до складу разом зі співробітниками ГУ ДФС у Чернігівській області увійшли й волонтери.
За першість у турнірі також змагалися молоді футболісти мікрорайону Лісковиця - команда під назвою «Ураган», бійці, які приймали участь в АТО - команда «АК-47», учасники Цивільного Корпусу Азов «Чернігівщина» - команда «СІЧ» та військовослужбовці військової частини м. Ніжина – «Щит – 41».
Перемогла у турнірі молодість – перше місце виборола команда «Ураган». Срібло дістали гравці команди «СІЧ», а бронзові нагороди отримали дві команди: «Ради профспілки» та «АК-47».
За ініціативи фіскальної служби області для учасників був встановлений окремий приз – вимпел, присвячений вшануванню пам'яті загиблого у зоні АТО полковника міліції Дмитра Тернового, який багато років працював у податковій службі області. Вимпелом відзначили кращого молодого гравця змагань, яким став Дмитро Степура учасник наймолодшої команди «Ураган».
Чи сплачувати земельний податок членам садівничого товариства, якщо їх земельні ділянки приватизовані?
Якщо земельні ділянки приватизовані громадянами - членами садівничого товариства і кожен громадянин отримав документ, що засвідчує право на земельну ділянку, то такі громадяни, крім тих, кому надані пільги щодо сплати земельного податку згідно зі ст.281 Податкового кодексу України, є платниками земельного податку. При цьому, нарахування фізичним особам сум земельного податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку.
Садівниче товариство є платником земельного податку за земельні ділянки, включаючи земельні ділянки загального користування, надані такому товариству для ведення садівництва і щодо яких члени товариства не оформили право на свою земельну ділянку.
Відповідне питання – відповідь розміщене у підкатегорії 112.01 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України.
«Єдине вікно» на митниці
Що це за нововведення та які очікуються переваги від його втілення? За роз'ясненнями з даного приводу ми звернулися до Чернігівської митниці ДФС.
Нам повідомили, що принцип «єдиного вікна» запроваджується з серпня 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2016 року № 364 «Деякі питання реалізації принципу «єдиного вікна» під час здійснення митного, санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів державного контролю».
Це є суттєвим кроком на шляху реформування митниць, який також передбачає і зміну в роботі інших державних органів, уповноважених на здійснення санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів державного контролю.
Сьогодні законодавством передбачено 29 документів, які можуть надаватися суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності до митного оформлення. З запровадженням принципу «єдиного вікна» скановані копії документів надсилаються до інформаційної системи лише один раз.
За принципом «єдиного вікна» здійснюється митне оформлення товарів як при ввезенні на митну територію України, так і при вивезенні товарів за межі митної території України.
При ввезенні товарів на митну територію України у пунктах пропуску через державний кордон України державний санітарно-епідеміологічний, ветеринарно-санітарний, фітосанітарний, екологічний контроль здійснюється митницею в установленому порядку у формі попереднього документального контролю, результати якого вносяться посадовими особами фіскальних органів до інформаційної системи.
При митному оформленні товарів фактично буде повністю електронний обмін інформацією з державними органами.
Якщо товар, заявлений в декларації, підлягає певним видам контролю, інформаційна система автоматично надсилає підприємству повідомлення про види державного контролю, яким підлягає товар, та перелік документів, які необхідно подати відповідному контролюючому органові для завершення необхідного виду державного контролю.
Підприємство в електронному вигляді надсилає до інформаційної системи скановані копії документів, необхідних для завершення відповідного виду державного контролю.
Протягом 4 годин, які визначені Митним кодексом, відповідні державні органи надають інформацію щодо дозволу на ввезення цієї продукції або відмову у дозволі. При наявності такого дозволу буде здійснено митне оформлення у встановлений час.
Сьогодні ДФС вживає всіх можливих заходів для того, щоб ця система запрацювала вже в серпні. Однак, можливо, що спочатку, на першому етапі, буде проведено дослідну експлуатацію системи та запроваджено її на деяких митницях.
На Чернігівщині встановлено факт незаконного привласнення державних коштів при реконструкції медичного закладу
Як повідомили у відділі боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом Головного управління ДФС у Чернігівській області, станом на 01.07.2016 в Єдиному реєстрі досудових розслідувань обліковано 21 кримінальне правопорушення. З них 11 кваліфікуються за ст. 191 Кримінального кодексу України - привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Загальна сума нанесених державі збитків складає 19,5 млн. грн.
Зокрема, співробітниками відділу задокументовано факт незаконного привласнення державних коштів посадовими особами підприємства при проведенні реконструкції будівлі комунального медичного закладу. Так, було встановлено відображення у первинних бухгалтерських документах суми заробітної плати, яка не відповідає даним податкового обліку, а також завищення підприємством у актах приймання виконаних робіт для комунальної установи кошторисної заробітної плати.
В результаті незаконних операцій державі нанесено збитки на загальну суму 354 тис. грн.
За даним фактом до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про відкриття кримінального провадження, що кваліфікується за ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу України.
Досудове розслідування триває.
На Чернігівщині митники за півроку припинили 50 фактів переміщення громадянами через кордон наркотичних та психотропних речовин
У Чернігівській митниці ДФС повідомили, що протягом півріччя у зоні діяльності митниці виявлено та зафіксовано 50 фактів незаконного переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів.
За цими фактами до правоохоронних органів направлено 34 повідомлення про протиправні діяння, що мають ознаки злочину. Вилучено наркотичні речовини рослинного походження та речовину, схожу на амфетамін.
Не припиняються спроби переміщення через кордон психотропних лікарських засобів. Складено 16 протоколів про порушення митних правил, за якими вилучено 385 таблеток, що є психотропними засобами.
Слід зазначити, що у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, кількість виявлених спроб збільшилася майже вдвічі. Так, минулого року було виявлено лише 26 фактів, за якими до правоохоронних органів направлено 17 повідомлень.
Громадянам на замітку: порядок переміщення лікарських засобів через митний кордон України
Пунктом 19 частини 1 статті 370 Митного кодексу України від 13.03.2012 року № 4495-VI, зі змінами та доповненнями, встановлено:
лікарські засоби, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України, вважаються особистими речами.
Обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 458, згідно з пунктом 1 якої громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина, в таких обсягах:
у кількості, що не перевищує п'яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини);
у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті на такий лікарський засіб, виданому на ім'я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров'я.
Відповідне питання – відповідь розміщене у підкатегорії 214.01 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України.