Версія для друку

Інформація податкової

На Чернігівщині надходження єдиного внеску склали майже 2 192 млн. грн.

Від платників Чернігівської області за 8 місяців 2015 року надійшло 2191,7 млн. грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що на 229,9 млн. грн. більше, ніж за аналогічний період минулого року.

За січень-серпень 2015 року від юридичних осіб надійшло 2046,4 млн. грн. єдиного внеску або 93,4 відсотки, з яких 1040,2 млн. грн. сплачено бюджетними установами. Фізичними особами сплачено 145,3 млн. грн. або 6,6 відсотків від загальної суми надходжень єдиного внеску.

Разом з тим за порушення законодавства по нарахуванню та сплаті єдиного внеску до адміністративної відповідальності притягнуто 386 посадових осіб на суму 216,0 тис. грн. та застосовано фінансових санкцій у сумі 11,3 млн. грн.

Передано до виконавчої служби вимог про стягнення боргу з єдиного соціального внеску на суму 14,7 млн. грн.

Окремі питання проведення документальних перевірок

Головне управління ДФС у Чернігівській області повідомляє, що в зв'язку з набранням з 1 вересня 2015 року чинності Законом України від 17 липня 2015 року № 655-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо зменшення тиску на платників податків» Державна фіскальна служба України надає роз'яснення платникам податків щодо змін в податковому законодавстві з окремих питань проведення документальних перевірок, а саме:

- відмінено норми, які передбачають особливості прийняття податкових повідомлень-рішень за результатами перевірок, проведених за визначених підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) обставин, у зв'язку з наявністю кримінального провадження щодо кримінального правопорушення стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податків. Враховуючи наведене, з 1 вересня 2015 року за результатами таких перевірок запроваджується загальний порядок та терміни прийняття податкових повідомлень-рішень, передбачений пунктом 86.8 статті 86 розділу ІІ Кодексу.

Окремо зазначено, що загальний порядок прийняття податкових повідомлень-рішень, передбачений пунктом 86.8 статті 86 розділу ІІ Кодексу, застосовується за результатами перевірок, які проводяться у межах кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення, розпочатих після набрання чинності Законом № 655;

- що стосується прийняття податкових повідомлень-рішень за результатами документальних перевірок щодо дотримання законодавства з питань державної митної справи, то оскільки Законом № 655 не внесено зміни до Митного кодексу України, податкові повідомлення рішення за результатами проведених перевірок щодо дотримання вимог законодавства з питань державної митної справи, призначених відповідно до кримінального процесуального закону, приймаються з урахуванням частини тринадцятої статті 354 Митного кодексу України. При цьому підстави для самостійного визначення контролюючим органом за результатами таких перевірок сум грошових зобов'язань визначено у підпункті 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 розділу ІІ Кодексу;

- з моменту набрання чинності Законом № 655, не відповідатиме вимогам цього Закону врахування при здійсненні перевірок платників податків висновків актів перевірок суб'єктів господарювання, за результатами яких не приймались податкові повідомлення-рішення, у тому числі складених до набрання чинності Законом № 655;

- Законом № 655 внесено зміни до абзацу третього пункту 81.1 статті 81 розділу ІІ Кодексу, відповідно до яких посилено вимоги щодо складання наказу про проведення перевірки;

- Законом № 655 доповнено статтю 79 розділу ІІ Кодексу новим пунктом 79.5, згідно з яким за наявності письмового звернення платника податків замість невиїзної документальної перевірки може проводитися документальна виїзна перевірка.

Більш детальну інформацію щодо окремих питань проведення документальних перевірок надані Державною фіскальною службою України у листі від 28.08.2015 № 32067/7/99-99-22-04-02-17, який розміщено на веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/63909.html).

\

На Чернігівщині плата за ліцензії наповнила бюджет

на 8,6 млн. гривень

На Чернігівщині за січень-серпень 2015 року надходження від плати за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами до бюджету склали 8649,8 тис. грн.

Протягом січня-серпня 2015 року відділом контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Чернігівській області було видано 2828 ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та 2118 ліцензій на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами.

Анульовано за вказаний період 174 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та 221 ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами. За несвоєчасну сплату призупинено 166 ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та 149 ліцензій на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами.

Станом на 1 вересня 2015 року на Чернігівщині обліковується 1709 суб'єктів господарювання, які мають ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Кількість діючих ліцензій - 4946 шт., у тому числі: на алкогольні напої 2828 шт., на тютюнові вироби 2118 шт.

У січні - серпні 2015 року проведено 67 перевірок суб'єктів господарювання, які працюють на ринку алкогольних напоїв та тютюнових виробів та виявлено 63 порушення. Серед встановлених порушень – зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях не внесених до єдиного реєстру або з підробленими марками акцизного податку, роздрібна торгівля за відсутності ліцензії (АН), реалізація алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни. Крім того, виявлено факти реалізації алкогольних напоїв особам, які не досягли 18 років, а також продаж на розлив для споживання на місці без статусу громадського харчування.

Чернігівські митники виявили незадекларований вантаж вартістю

понад 194 тисячі гривень

Співробітники митного поста «Чернігів - вантажний» Чернігівської митниці ДФС виявили велику кількість незадекларованих товарів у вантажі, що ввозився з Китаю на адресу однієї з київських фірм.

У ході проведення повного митного огляду вантажу митники встановили, що кількість збірного вантажу, який знаходиться у контейнері, значно перевищує вказану у декларації. Загалом виявили понад 37 тисяч одиниць незадекларованих товарів, серед яких металеві ущільнювальні кільця для фітингу та фрези.

Вилучений товар оцінено у 194,5 тисячі гривень. Відносно керівника фірми-отримувача вантажу порушено адміністративну справу за статтею 472 Митного кодексу України, яка передбачає накладення штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів, що є предметами правопорушення, та їх конфіскацію.

Нова форма звітності для платників збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ

Відповідно до п.п. 1.6 п. 29 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі - Кодекс) базовий податковий (звітний) період для збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності (далі - Збір) - календарний місяць.

Податкові декларації Збору за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, подаються платниками Збору протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, контролюючим органам за місцем податкової реєстрації (абз. перший та другий п.п. 1.7 п. 29 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Наказом Міністерства фінансів України від 20 липня 2015 року №654 «Про затвердження форми Податкової декларації збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності», який набрав чинності з 28 серпня 2015 року, затверджено нову форму Податкової декларації Збору.

Згідно із п. 46.6 ст. 46 Податкового кодексу України до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, в якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Таким чином, податкова декларація збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за серпень цього року подається за формою, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 р. №1017 «Про затвердження форми Податкової декларації зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності», а за вересень та наступні податкові періоди – за новою формою.

Додаткові матеріали: Наказ МФУ від 20 липня 2015року № 654

Увага! Нові рахунки для зарахування ЄСВ

Головне управління ДФС у Чернігівській області повідомляє, що з 15 вересня 2015 року вступають в дію нові рахунки для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Перелік відкритих в органах Казначейства України на ім'я органів ДФС України рахунків, розміщено на суб-сайті ГУ ДФС у Чернігівській області (ch.sfs.gov.ua) в розділі «Бюджетні рахунки».

На Чернігівщині послугами Центру сертифікації ключів найактивніше користуються приватні підприємці

Як повідомив начальник відділу реєстрації користувачів при Головному управлінні ДФС у Чернігівській області Олександр Кулик, найбільше до Центру сертифікації ключів звертаються приватні підприємці, кількість яких з початку 2015 року складає 4,3 тисячі осіб або майже 70 відсотків від загальної кількості клієнтів. Цим платникам безкоштовно надано електронні цифрові підписи (далі – ЕЦП) для подання звітності. Зазвичай процедура отримання ЕЦП займає не більше 20 хвилин на кожного клієнта.

Отже, підприємці Чернігівщини цінують власний час та впевнено орієнтуються у сучасних інтернет-технологіях, обираючи електронні сервіси ДФС. Ключі електронного підпису дають змогу надавати звітність в режимі он-лайн не лише до органів ДФС, а й до органів статистики та Пенсійного фонду України.

Для зручності майбутніх користувачів повідомляємо необхідний перелік документів, необхідних для отримання послуг ЕЦП фізичною особою – підприємцем (особисто):

• заповнена та підписана Реєстраційна картка (для фізичної особи/фізичної особи – підприємця) встановленого зразка у двох примірниках;

• копія паспорта підписувача (копії 1-2 сторінок або 3-6 за наявності відміток, та сторінка з відміткою про реєстрацію місця проживання) або паспорта громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про постійне місце проживання в іноземній державі, засвідчена підписом власника;

• для іноземних громадян - копія посвідки на постійне (тимчасове) місце проживання, засвідчена підписом власника, або паспорт громадянина іншої країни з нотаріально засвідченим перекладом на українську мову;

• копія картки платника податків, засвідчена підписом власника. Якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, додатково подається копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову.

Додаткову інформацію для користувачів сервісу можна отримати на електронному ресурсі за адресою www.acskidd.gov.ua.

Важливі новації у звітності для сільгоспвиробників

ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу сільгоспвиробників Чернігівщини на новації у справлянні податку та поданні декларацій платниками єдиного податку 4 групи .

Спочатку слід нагадати важливі зміни з січня 2015 року, коли фіксований сільськогосподарський податок було трансформовано в єдиний податок та зазначену категорію платників виділено в окрему четверту групу «спрощенців». Такі новації були передбачені Законом України від 28 грудня 2014 року №71-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України».

Відповідно до п.п.295.9.2. п. 295.9 ст. 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку четвертої групи повинні сплачувати податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу.

На теперішній час платниками єдиного податку четвертої групи подано податкові декларації за формою, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 № 864 «Про затвердження форми Податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку», і податкові зобов'язання на 2015 рік нараховуються помісячно. Як наслідок, в інтегрованій картці платника податку обліковуються податковий борг та умовно нараховані штрафні санкції.

Щоб привести у звітність відповідність до вимог законодавства, було прийнято наказ Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку» (далі - наказ № 578) та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 7 червня 2015 року за № 799/27244, яким затверджено форму податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи. Відповідно до п. 4 наказу № 578 цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

З огляду на викладене пропонується платниками єдиного податку четвертої групи:

– подати уточнюючі податкові декларації з фіксованого сільськогосподарського податку на 2015 рік (усіх декларацій, поданих у 2015 році) із заповненням розділу «нараховано до зменшення податкового зобов'язання», що унеможливить виникнення штучного податкового боргу та умовно нарахованих штрафних санкцій;

– подати «звітну» декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2015 рік за формою, затвердженою наказом № 578.

Граничний термін подання декларацій платника єдиного податку четвертої групи - до 10.10.2015.

Майже на 33 відсотки зменшилась кількість перевірок бізнесу Чернігівщини

В управлінні податкового та митного аудиту Головного управління ДФС у Чернігівській області повідомили, що протягом січня - серпня майже на 33 відсотки, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, зменшилась кількість перевірок платників податків - юридичних осіб.

З початку року фахівцями управління проведено всього 520 планових та позапланових документальних перевірок. За результатами перевірок донараховано сплатити до бюджету 86,2 млн. грн., з яких – 35,3 млн.грн. погашено в результаті застосування податкового компромісу, узгоджено податкових зобов'язань на 29,5 млн.грн.

З донарахованих сум за вісім місяців поточного року до бюджету вже надійшло 18,5 млн. грн.

Здійснюючи контроль за діяльністю збиткових підприємств у 2015 році, зменшено збитки на 4,5 млн.грн. Крім того, зменшено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту з ПДВ на 2,8 млн.грн.

Чернігівською митницею ДФС надано 525 адміністративних послуг

Протягом січня-серпня фахівці Чернігівської митниці ДФС надали 525 адмінпослуг. Переважно суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності звертались з питань видачі та продовження свідоцтв про допущення дорожньо-транспортного засобу до переміщення товарів під митними печатками та пломбами. Зокрема, протягом восьми місяців видано 301 свідоцтво, продовжено дію 223-х та анульовано за заявою підприємства 1 дозвіл на відкриття та експлуатацію складу тимчасового зберігання.

У серпні митницею надано 57 адміністративних послуг, з яких 36 - з видачі та 21 – з продовження свідоцтва про допущення дорожнього транспортного засобу до переміщення товарів під митним печатками та пломбами.

Нагадуємо, що детальна інформація щодо переліку адміністративних послуг, місць їх надання та зразки інформаційних карток розміщені на субсайті Головного управління ДФС у Чернігівській області (ch.sfs.gov.ua) у розділі «Діяльність» - «Адміністративні послуги».

На Чернігівщині застосовано понад півмільйона гривень штрафних санкцій

за порушення правил торгівлі алкоголем та тютюном

Питання сплати акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами є дуже актуальним, оскільки він надходить до місцевих бюджетів та зібрані кошти можуть бути спрямовані на розвиток територіальних громад. Слід зазначити, що вчасна сплата податку та оформлення дозвільних документів на торгівлю алкогольних напоїв та тютюнових виробів – це обов'язок кожного підприємця, який вирішив займатись цим видом діяльності. Разом з тим податківці Чернігівщини постійно виявляють випадки ігнорування вимог законодавства щодо обігу підакцизних товарів, зокрема торгівлі алкоголем та тютюном без дозвільних документів та в невизначених місцях.

Так, з початку року працівниками відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Чернігівській області проведено 67 перевірок суб'єктів господарювання, які працюють на ринку алкогольних напоїв та тютюнових виробів. За результатами перевірок виявлено 63 порушення та до порушників законодавства застосовано фінансових санкцій на суму 575,2 тисяч гривень.

Звертаємо увагу, що Законом України від 12 серпня 2014 № 1638-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо посилення контролю за обігом підакцизних товарів та уточнення окремих податкових норм» підвищено суми штрафів за порушення законодавства в сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зокрема:

за роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів - з 1000 до 10000 гривень,

за оптову або роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - з 5000 до 10000 гривень.

Крім того, з 1 липня 2015 року підлягає ліцензуванню діяльність з виробництва, імпорту, експорту, оптової та/або роздрібної торгівлі пивом на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв.

При цьому, законодавством не передбачено отримання окремої ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю пивом за наявності у суб'єкта господарювання ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

Фіскальна служба Чернігівщини відкрита для громадськості

Президія Громадської ради при Головному управлінні ДФС у Чернігівській області та начальник обласної фіскальної служби Людмила Слаутіна вкотре зустрілися з представниками бізнесових структур та громадськістю. Цього разу спілкувалися з платниками податків Ніжинщини та Носівщини.

Знайомство з Ніжинською ОДПІ розпочалося з Центру обслуговування платників, який працював у звичайному режимі. В залі було людно, проте відвідувачі вирішували питання, з якими зверталися, за лічені хвилини. Отже, відвідування центру справило враження, що податкова служба реформується за європейськими стандартами.

А потім, у актовому залі відбулося спілкування на актуальні теми, присутнім запропонували обговорити питання, які їх хвилюють чи цікавлять.

- Хочу, щоб ви щиро і відверто розповіли про проблеми, які у вас є, - звернулася до присутніх начальник Головного управління ДФС у Чернігівській області Людмила Слаутіна. - Те, що залежить особисто від мене в організації роботи – обіцяю зробити. Якщо виникли зауваження до Ніжинської податкової, або до конкретних працівників – також будемо вирішувати. Для цього ми і зустрілися.

Також Людмила Миколаївна зазначила, що президія Громадської ради також має знати про проблеми бізнесу регіону. Якщо вони потребують вирішення на законодавчому рівні, активно напрацьовуватимуть та внесуть відповідні пропозицій щодо змін у законодавстві.

Щодо реформування фіскальної служби, Л.М. Слаутіна зазначила, що згідно з проектом в області будуть лише чотири податкові інспекції. В усіх інших районах працюватимуть Центри обслуговування платників. У зв'язку з цим платникам податків необхідно якнайшвидше отримати ключі електронного цифрового підпису. Щоб найближчим часом мати змогу працювати лише через електронні кабінети.

Також в області буде втілено пілотний проект «Офіс-аудит». Це надасть змогу на підставі всебічного аналізу ретельно відбирати для перевірок лише ті підприємства, у яких є ризики несплати податків. Підприємства, які працюють прозоро, не будуть обтяжуватися перевірками фіскальної служби.

Виступили перед присутніми і голова Громадської ради Сергій Калашник та члени президії. Вони розповіли про роботу Громадської ради та про питання, над якими нині працюють у комітетах.

Діалог тривав протягом двох годин - присутні у залі активно, відверто, щиро порушували актуальні питання, висловлювали свої думки, ставили запитання.

Внесені пропозиції щодо проведення щоквартальних розширених нарад за участі представників місцевої влади, контролюючих органів та керівників підприємств. Також йшлося про розвиток інвестиційних програм, умови кредитування, подальшого реформування законодавства з метою зменшення податкового навантаження.

Учасники зустрічі мали змогу анонімно заповнити анкети. А представники Громадської ради запевнили, що всі вони будуть ретельно вивчені, порушені проблемні питання – вирішені, слушні пропозиції - враховані в подальшій роботі.

Через порушення права інтелектуальної власності митники на Чернігівщині затримали товарів майже на 5 млн.грн.

У рамках проведення операції «Рубіж» співробітниками Чернігівської митниці ДФС припинено спробу ввезення товарів з порушенням прав інтелектуальної власності.

Митне оформлення вантажу, що надійшов в Україну з Китаю, здійснювалось на митному посту «Чернігів-вантажний». Згідно документів у контейнері знаходився силіконовий герметик, епоксидний клей, робочі рукавички та самоклеючі пластмасові стрічки у рулонах. Під час митного огляду встановлено, що понад 28 тисяч одиниць пластмасових стрічок не зафіксовані у декларації.

Також виявлено, що частина товару: силіконовий автомобільний герметик та епоксидний клей промарковані торгівельним знаком відомої фірми. Даний знак зареєстрований у митному реєстрі об'єктів права інтелектуальної власності і має правовласника. Митники з'ясували, що правовласник торгової марки не надає згоди на митне оформлення зазначеного товару. Отже 84 тисячі одиниць клею та герметику, які намагались розповсюдити на українському ринку, є контрафактом. Складено протокол про порушення митних правил. Загальна вартість затриманих товарів становить понад 4,8 мільйонів гривень.

Відкриття нового підрозділу митного оформлення поблизу Козельця

збереже екологію та дороги Чернігова

Про це повідомив під час прес-конференції начальник Чернігівської митниці ДФС Олександр Шавлак. Він розповів журналістам, що поблизу міста Козелець Чернігівської області (траса міжнародного значення Е 95) відкрито окремий підрозділ митного посту «Чернігів-вантажний» - місце прибуття для великовантажних транспортних засобів.

Звертаючись до чернігівських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, Олександр Шавлак запевнив, що митний пост «Чернігів-вантажний» і надалі працюватиме у Чернігові. А після того, як у Козельці почне функціонувати у повному обсязі відокремлений підрозділ, імпортерам та експортерам буде запропоновано на власний вибір оформляти вантажі там, де їм зручніше.

Мета прийняття такого рішення – розвантаження руху в Чернігові від великовантажних транспортних засобів. Це не лише збереже покриття міських доріг, але й не допустить негативного впливу на екологію Чернігова. Враховувались і численні звернення мешканців міста, зокрема, вулиці Жабинського, на якій розташований ЗАТ «Термінал-Центр» та оформлюються вантажі.

Планується, що у Козельці здійснюватиметься митне оформлення товарів, що не належать чернігівським суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності, а будуть залучені вантажі від суб'єктів з інших регіонів - саме завдяки зручному логістичному розташуванню місця прибуття на трасі міжнародного значення Е 95.

Майже 54 тисячі адміністративних послуг надано органами ДФС Чернігівщини

Як повідомили у відділі реєстрації платників та електронних сервісів Головного управління ДФС у Чернігівській області, з початку року органами ДФС області надано 53,8 тисяч адміністративних послуг платникам податків, у тому числі 42,3 тисячі послуг - через Центри обслуговування платників. Найбільш затребуваною була послуга видачі картки платника податків. Нею скористалися понад 26,4 тисячі осіб.

Також за 8 місяців поточного року Центрами обслуговування платників було надано й інші послуги, а саме: реєстрації книг обліку розрахункових операцій – 8,9 тисяч послуг, надання витягу з реєстру платника єдиного податку – 2,9 тисяч, реєстрація розрахункових книжок – 2,7 тисячі, видача довідки про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, що контролюються органами фіскальної служби – 2,4 тисячі, реєстрація книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку – 2,2 тисячі.

Відвідувачі Центрів обслуговування платників, які зверталися з метою отримання адміністративних, інформаційних послуг, подання звітності та за консультаціями, дали позитивну оцінку роботі Центрів, а також підтвердили оперативність реагування податківців на зауваження та пропозиції.

Загалом, громадяни залишили 6,3 тисячі позитивних відповідей на поставлені питання. Респонденти задоволені роботою електронних сервісів ДФС, наявністю зручних засобів для комунікації та графіком роботи.

Юридичним особам-«спрощенцям» – нова форма декларації

ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє про важливі новації для юридичних осіб - платників єдиного податку третьої групи – запровадження нової форми звітної декларації.

Нагадуємо, що до 1 січня 2015 року юридичні особи мали можливість обрати четверту або шосту групу єдиного податку. Для кожної з цих груп були встановлені відповідні ставки та умови застосування спрощеної системи оподаткування, визначені гл. 1 р. XIV Податкового кодексу України.

З 1 січня 2015 року Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» внесено зміни у порядок застосування спрощеної системи оподаткування. Зокрема, четверту та шосту групи для платників єдиного податку - юридичних осіб було об'єднано у третю групу зі ставками 2 (у разі сплати ПДВ) та 4 відсотки (у разі включення ПДВ до складу єдиного податку).

Нову форму податкової декларацій платника єдиного податку третьої групи для юридичних осіб затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за № 799/27244 (далі - Наказ № 578).

Відповідно до п. 4 Наказу № 578 цей наказ набирає чинності з дня офіційного опублікування. Таким чином, платники єдиного податку - юридичні особи мають можливість подати податкову звітність за 9 місяців 2015 року за формою декларації, затвердженою Наказом № 578.

Таким чином, юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи звітують за 9 місяців 2015 року за новою формою декларації згідно з Наказом № 578, у тому числі для самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності за попередні звітні (податкові) періоди.

Нагадуємо, що граничний термін подання декларацій платника єдиного податку третьої групи - до 10 жовтня 2015 року.

Цільове використання коштів зі спецрахунків

сільськогосподарськими підприємствами

Головне управління ДФС у Чернігівській області повідомляє, що Державна фіскальна служба України надала роз'яснення щодо цільового використання коштів, що акумульовані сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках.

Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 11 (далі - Порядок № 11).

Пунктом 4 Порядку №11 передбачено, що сума податку на додану вартість, що акумулюється на спеціальному рахунку, використовується сільськогосподарським підприємством відповідно до пункту 209.2 статті 209 Податкового кодексу України (далі -Кодекс) - на виробничі цілі, що безпосередньо пов'язані з веденням діяльності у сфері сільського господарства, яка визначена підпунктом 209.15.2 пункту 209.15 статті 209 Кодексу.

Пунктом 123.2 статті 123 Кодексу визначено, що використання платником податків сум, що не сплачені до бюджету внаслідок отримання (застосування) податкової пільги, не за призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із законом з питань відповідного податку, збору, платежу додатково до штрафів, передбачених пунктом 123.1 статті 123 Кодексу, - тягне за собою стягнення до бюджету суми податків, зборів, платежів, що підлягали нарахуванню без застосування податкової пільги.

Таким чином, кошти, перераховані платником податку зі спеціального рахунку на основний або додатковий електронний рахунок, з метою збільшення реєстраційної суми, вважаються такими, що використані не на виробничі цілі та підлягають стягненню до бюджету відповідно до пункту 123.2 статті 123 Кодексу із застосуванням відповідних штрафних санкцій.

Застосування РРО платниками єдиного податку другої і третьої груп

з 1 жовтня 2015

Головне управління ДФС у Чернігівській області повідомляє, що Державна фіскальна служба України в зв'язку з набранням чинності Закону України від 01 липня 2015року № 569 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» надає роз'яснення щодо застосування РРО платниками єдиного податку другої і третьої груп.

Відповідно до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом № 569) реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичними особами-підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн. грн. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн. грн застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Отже, з 1 жовтня поточного року платники єдиного податку другої і третьої груп (фізичні-особи-підприємці) в яких обсяг доходу протягом календарного року перевищує 1 млн.грн. зобов'язані при здійсненні своєї господарської діяльності застосовувати РРО.

Запроваджено новий порядок заповнення документів у разі сплати податків, зборів, митних платежів та єдиного внеску

ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє, що Наказом Міністерства фінансів України від 22.10.2013 №666 затверджено Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.09.2015 за №974/27419. Водночас Мінфіном України визнано таким, що втратив чинність, подібний наказ Міністерства доходів і зборів України від 22.10.2013 №609.

Порядок регламентує та наводить приклади заповнення поля «Призначення платежу» розрахункового документа при сплаті (стягненні), зокрема, податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійсненні бюджетного відшкодування податку на додану вартість, поверненні помилково або надміру зарахованих коштів.

Сплата за кожним видом платежу та за кожним кодом виду сплати платниками має оформлятися окремим документом на переказ.

Список кодів видів сплати (які вказуються в полі «Призначення платежу») розрахункового документа наведено в додатку до Порядку, який розміщений на субсайті Головного управління ДФС у Чернігівській області (ch.sfs.gov.ua).

Звертаємо увагу платників рентної плати: заповнюйте всі реквізити податкової звітності.

ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу платників рентної плати на важливість правильного заповнення всіх реквізитів податкової звітності. Адже за результатами аналізу поданої податкової звітності з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі - Плата) за звітні податкові періоди І та II квартали 2015 року виявлено непоодинокі випадки, в яких мають місце методологічні помилки заповнення податкової звітності.

Які саме помилки були допущені? У більшості випадків помилки прослідковуються при заповненні таких основних показників, як: ставка Плати, об'єкт оподаткування, коригуючий коефіцієнт. При цьому заповнення показника ставки оподаткування Плати є методологічно вірним лише десятковим дробом (згідно матеріалів ресурсу «ЗІР»).

Також виявлені порушення в частині незаповнення рядків податкової звітності, які:

відображають правові підстави здійснення діяльності з видобування корисних копалин (спеціальний дозвіл);

характеризують платника Плати, а саме такі рядки як «назва регламентуючого документу» та «назва корисної копалини».

Наголошуємо на тому, що однією з визначених категорій платників Плати є саме ті суб'єкти господарювання, які набули права користування об'єктом надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надр.

Звертаємо увагу платників, що відповідно до п. 252.20 ст. 252 Податкового кодексу України ставки Плати встановлено у відносних показниках. Проте наявні випадки, коли платники помилково вказують абсолютні значення у Додатку 1 до податкових розрахунків з Плати, який передбачено для обрахунку податкових зобов'язань.

Нагадуємо, що граничний термін подання податкової звітності з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал - 9 листопада 2015 року.

У серпні Чернігівська митниця ДФС перерахувала до Держбюджету

455,5 млн. грн.

У серпні обсяги надходжень митних платежів до бюджету склали 455,5 тис. грн. Про це повідомив начальник митниці Олександр Шавлак.

Керівник митниці зазначив, що порівняно з липнем цього року, надходження зросли майже на 22 відсотки (близько 82 млн.грн.).

На збільшення суми перерахованих коштів вплинуло зростання порівняно з попереднім місяцем обсягів ввезення: добрив, тютюнової сировини, пива солодового, ацетатного джгуту. Разом з тим спостерігалось зменшення ввезення нафтопродуктів, метанолу, скрапленого газу та фільтропаличок.

Для перебування на спрощеній системі необхідно відповідати вимогам чинного законодавства

Бахмацька ОДПІ нагадує, що для перебування на спрощеній системі оподаткування необхідно відповідати вимогам п.п. 1 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) якою передбачено, що до платників єдиного податку першої групи належать фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень.

До платників єдиного податку другої групи, згідно з п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ належать фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

- не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

- обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.

Дія п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.

До платників єдиного податку до третьої групи належать фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20000000 гривень. (п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ).

З 1 вересня 2015 року підвищено розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму

Бахмацька ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє, що набув чинності Закон України від 17.09.2015р. № 704-VII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (опубліковано в «Голос України» від 19.09.2015р. № 174).

Законом, зокрема, передбачено наближення підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати з 1 грудня на 1 вересня 2015 року. Тобто з 01.09.2015р. прожитковий мінімум підвищується з 1176 до 1330 грн., для дітей віком до 6 років – з 1032 до 1167 грн., для дітей від 6 до 18 років – з 1286 до 1455 грн., для працездатних осіб – з 1218 до 1378 грн., непрацездатних – з 949 до 1074 грн. Відповідно збільшено видатки на оплату праці, пенсійне забезпечення, допомоги сім'ям з дітьми та одноразові допомоги, стипендії аспірантів і докторантів.

Мінімальна заробітна плата, відповідно до внесених Законом № 704-VII змін, з 1 вересня 2015 року становить 1378 грн.

При цьому органам влади дозволено здійснювати підвищення заробітної плати понад розміри, визначені відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, за рахунок та в межах власних коштів з урахуванням прийнятих рішень станом на 1 вересня 2015 року та можливостей, наданих статтею 101 Бюджетного кодексу України.

Бахмацької ОДПІ

Про зміни в порядку нарахування пені та штрафних (фінансових) санкцій

Бахмацька ОДПІ повідомляє, що Законом України від 17 липня 2015 року № 655-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків" (далі – Закон № 655), який набрав чинності з 01.09.2015, були внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), зокрема, стосовно порядку нарахування пені при самостійному виявлені платником податку помилок та щодо штрафних (фінансових) санкцій.

Так, завдяки доповненню ст. 129 Кодексу пунктом 129.9, у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу пеня, передбачена цією статтею, не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.

Закон № 655, шляхом доповнення підрозділу 10 розділу XX „Перехідні положення" Кодексу пунктом 35, тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, скасовує платникам податків, обсяг доходів та/або операцій яких за попередній (звітний) рік складав менше 20 млн. грн., штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суму податкового зобов'язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення в терміни, визначені цим Кодексом. Нараховані штрафні (фінансові) санкції скасовуються протягом 10 днів з дня сплати такого податкового зобов'язання у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Зазначена норма не застосовується у разі повторного протягом року визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання з одного й того самого податку або збору. При цьому у разі скасування штрафної санкції відповідне сплачене податкове зобов'язання не підлягає подальшому оскарженню.

Бахмацької ОДПІ

Про зміни в наданні податкових консультацій

Бахмацька ОДПІ доводить до відома, що Законом України від 17 липня 2015 року № 655-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків" (далі – Закон № 655), який набрав чинності з 01.09.2015, були внесені зміни, зокрема, до статей 52 та 53 Податкового кодексу України щодо надання податкових консультацій платникам податків.

Зміни полягають у тому, що консультації, крім узагальнюючих, надаються:

в усній формі – контролюючими органами;

у письмовій або електронній формі – контролюючими органами в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональними територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (тобто Державною фіскальною службою України).

Консультації у письмовій чи електронній формі підлягають обов'язковому розміщенню на сайті контролюючого органу, який їх надав, протягом 10 календарних днів після дня надання таких консультацій без зазначення найменування (прізвища, ім'я, по батькові) платника податків та його податкової адреси.

Періодичне узагальнення податкових консультацій, які стосуються значної кількості платників податків або значної суми податкових зобов'язань проводить Міністерство фінансів України та затверджує наказом узагальнюючі податкові консультації, які підлягають оприлюдненню, у тому числі на його офіційному веб-сайті, протягом 5 календарних днів.

Крім того, нововведення, внесені Законом №655, надають право платнику податків оскаржити до суду як надану йому індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, викладену в письмовій або електронній формі, так і наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору.

Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

Бахмацької ОДПІ

Щодо застосування КОРО при торгівлі пивом ФОПами - платниками єдиного податку першої та другої груп

Підпунктом 14.1.5 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та статтею 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон № 481) визначено поняття «алкогольні напої», згідно з якими алкогольні напої – це продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Отже, пиво відноситься до алкогольних напоїв, а згідно з частиною дванадцятою статті 15 Закону № 481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями зазначається адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень РРО (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах ДФС.

Таким чином, з 01 липня 2015 року ліцензуванню підлягає діяльність з виробництва, імпорту, експорту, оптової та/чи роздрібної торгівлі пивом на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв.

Відповідно до статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом № 265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно з пунктом 296.10 статті 296 Кодексу РРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи та, зокрема, платниками єдиного податку другої групи (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень, застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим.

Водночас, оскільки з 01.07.2015 діяльність з роздрібної торгівлі пивом підлягає ліцензуванню на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв, то фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, зокрема першої та другої груп, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, при розрахунках готівкою зобов'язані застосовувати належним чином зареєстровані РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або використовувати книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок у випадках, передбачених чинним законодавством.

(Лист ДФС України від 08.09.2015 р. № 19201/6/99-95-42-01-16-01).

Бахмацької ОДПІ

Облік юридичних осіб по «станам »

Державна фіскальна служба України у листі від 01.07.2015 р. № 1723/2/99-99-11-02-02-10 роз'яснює, що взяття на облік у контролюючих органах, внесення змін до облікових даних юросіб здійснюється на підставі відомостей, що надаються із ЄДР. Отримання цих даних контролюючими органами здійснюється у порядку взаємообміну інформацією ЄДР та відомчих реєстрів ДФСУ. Щодо юросіб таким відомчим реєстром є Єдиний банк даних про платників податків - юросіб, який ведеться автоматизовано із використанням класифікаторів та довідників.

Стани в Єдиному банку даних відображають реєстраційні дії або записи, внесені до ЄДР, або дії, проведені контролюючими органами стосовно платників податків.

Зокрема, передбачено, що держреєстратору від органів ДФС може бути направлене повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням. Про надсилання такого повідомлення вносяться дані до Єдиного банку даних шляхом встановлення стану "9 - направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням".

Внесення до ЄДР запису про відсутність підтвердження відомостей або запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням проводиться держреєстратором. За результатами опрацювання цих відомостей з ЄДР в Єдиному банку даних встановлюється стан "7 - до ЄДР внесено запис про відсутність підтвердження відомостей" або "8 - до ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням" відповідно.

Що стосується станів "10 - запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання)" та "23 - місцезнаходження не встановлено", то такі стани втратили чинність і не застосовуються з грудня 2011 року.

Бахмацька ОДПІ